Ugrás a fő tartalomra

Kosár

Autizmus, egy pompás szivárvány

Az autizmus spektrumzavar (ASD) egy olyan fejlődési állapot, amelynek fő jellemzői a szociális interakció és a kommunikáció területén tapasztalható eltérések, valamint a korlátozott vagy ismétlődő motoros mozgások. Sokan azt állítják, hogy az autizmus nem betegség, hanem egy nagyon összetett állapot, amelyet a szülőkkel együtt az egészségügyi szakemberek, a természetgyógyászok, a személyiségfejlesztésre szakosodott pedagógusok hatékonyan kezelhetnek. A legújabb kutatások egyetértenek abban, hogy a gének és a környezet kölcsönhatása a lehetséges okozója ennek az autizmusnak.

A betegség kezdete szerepet játszhat abban, hogy

  • gyógyszerek (antidepresszánsok, paracetamol) szedése a terhesség vagy a korai gyermekkor alatt
  • nehézfémek felhalmozódása a szervezetben (a réz, a higany és más fémek átjutnak a méhlepényen).
  • a terhesség vagy kisgyermekkor alatt bevitt ásványi anyagok hiánya vagy feleslege

Például a csecsemőkorban az alacsony cinkszint zavarja az idegsejtek érését, de ide tartozik a kalcium és a magnézium kórosan alacsony szintje, vagy a szervezetben lévő túlzott alumínium, kadmium, ólom, higany és arzén is. Az alumíniumot például összefüggésbe hozták az Alzheimer-kórral és más demenciákkal, de a gyermekek mentális funkcióit is befolyásolhatja.

Ezeket súlyosbíthatják az emésztési zavarok, az élelmiszer-érzékenység, a rossz bélflóra, valamint az élelmiszerekben és tisztítószerekben található egyéb vegyi anyagokkal való rendszeres érintkezés, amelyek súlyosbítják a már meglévő tüneteket, különösen a viselkedési problémákat. Leggyakrabban még mindig a higanyt sorolják az autizmus kialakulásáért felelős tényezők közé, de elsősorban egy komplex egyensúlyhiányról van szó. Egy érdekes vizsgálat kimutatta, hogy a gyorséttermi ételekkel egy hónapon át etetett egereknél autizmushoz hasonló viselkedés alakult ki, többek között kevesebb időt töltöttek társaikkal, vagy nem interakcióba léptek velük. Ez az utódaikkal is megtörtént. Az étrend funkcionális átalakítása, a fő allergének (glutén, laktóz, szója, hüvelyesek, tojásfehérje) elhagyása önmagában általában nagyon jó eredményeket hoz. Fontos továbbá a finomított cukor kerülése és az étrend személyre szabása az egyénre szabott ételintolerancia-tesztek alapján.

A második szakaszban elengedhetetlen a bélflóra egyensúlyának helyreállítása, a gyulladás csökkentése a belekben, a tápanyagok felszívódási képességének növelése az emésztőenzimek pótlásával, valamint pro- és prebiotikumok alkalmazásával. A nehézfémek eltávolítására úgynevezett kelátképző szereket használnak, mint például C-vitamin, illetve pl. a szelén étrendi bevitele jelentősen csökkenti a higanytoxicitást.

A táplálkozás átalakításán kívül számos más módon is fejleszthetjük gyermekünk képességeit.

A következő módszerek lehetnek hatékonyak

  • mozgásfejlesztő gyakorlatok
  • alvássegítő melatoninnal
  • ABA terápia (alkalmazott viselkedéselemzés)
  • TSMT torna (tervezett szenzomotoros motoros tréning)
  • lovaglás (lovasterápia)
  • Tomatis terápia (személyre szabott hallásfejlesztés speciális fülhallgatóval)
  • neurofeedback terápia.

A Whole Plant For Autism csoportban sokan használják a CBD-olajat terápiás szerként. A szülők beszámolói szerint sokan tapasztalnak kiegyensúlyozottabb viselkedést, csökkent agressziót, fokozott figyelmet és koncentrációs képességet a megfelelő adag megtalálása után, ami gyermekenként nagyon eltérő lehet. A CBD-olajra jellemző "lassan, cseppenként" módszer itt nem mindig alkalmazható. Ha a gyermek az első 1-2 csepp után még izgatottabbá válik, vagy ha nincs változás, akkor nem a fokozatosság elvét kell követni, hanem célszerű azonnal 25 mg-mal kezdeni, és heti 5 mg-mal növelni, ha az eredmény nem kielégítő. Egy autista gyermek napi CBD adagja lehet 70-90 mg, vagy akár ennek többszöröse is.

Végül megkértem egy kedves régi barátomat, hogy írjon néhány sort személyes tapasztalatai alapján. Remélem, a szívemet melengető sorok téged is megérintenek. Még egyszer köszönöm őszinte szavaitokat és gondolataitokat.

"Az autizmusról írni olyan, mintha 10 mondatban próbálnád leírni az időjárást. Lehetetlen. Annyira más, színes és szélsőséges. Tele szépséggel és drámával. Vannak pillanatok, amikor elönti az embert a szeretet, de vannak olyanok is, amikor legszívesebben elfutna a vihar elől. Én csak egy anyuka vagyok, aki 20 év várakozás után 42 évesen megtapasztalhatta a csodát. Egy kis lélek költözött a szívembe. Amikor a kisfiam megszületett, észrevettem, hogy nagyon ritkán sír. Feltűnően nyugodt volt, aminek én örültem, de a védőnő aggódott, mert a sírás a legfontosabb dolog egy baba számára. Így kell jelezniük az igényeiket. Csak pár hétig volt baba, amikor nem érezte jól magát az apukája karjaiban, nem szerette az ölelését. Minden mérföldkő a fejlődésében az utolsó pillanatban, vagy kicsit később történt, még a kúszást is kihagytuk. Idősebb volt, amikor elkezdett olyan szavakat mondani, amiket később elhagyott. Egyéves korában már segítség nélkül járt, de még fél évvel később is akadozott a járása. Aggódtam, de mindenki (orvos, új védőnő) megnyugtatott, hogy semmi baj, a gyerekek nem egyformán fejlődnek. Éreztem, hogy valami nincs rendben. A családban van egy gyógypedagógus, aki megerősítette a félelmemet. Elkezdtem fejleszteni, kialakítottam a megfelelő táplálkozást és elbarikádoztam magam könyvekbe és internetbe. 2 éves koromban a hivatalos gyanús diagnózis az autizmus spektrumzavar volt. A fejlesztő azt mondta, készüljek fel arra, hogy a fiam nem fog tudni beilleszkedni az óvodába, iskolába. A logopédus felkészített arra, hogy fel kell ismernem, hogy a fiam nem fog tudni verset mondani. A környezettel is megküzdöttem, mert senki nem gondolta, hogy ez probléma lesz. Az irányított tornának, fejlesztésnek és a megfelelő táplálkozásnak köszönhetően hihetetlen változás történt. Én csak ámultam. Most 4 éves, normális óvodába jár, szépen beszél, ügyesen mozog. Nem mondom, hogy normális kisfiú, bár van szemkontaktusunk, szereti az érintéseket, öleléseket, gyerekeket, de imád számokkal játszani. Fejben számol, mindent betűz, iskolai feladatokat old meg. Ez az ő kis univerzuma. Az autisták nagyon vizuális emberek, nagyon fontos a szemléltetés/illusztrálás módszere képekkel, videókkal.

Az autizmus spektrumzavar olyan, mint a szivárvány... annyira sokszínű. Védjük és segítsük őket, mert köztük lehet a következő Albert Einstein, W. A. Mozart, Michelangelo, Charles Darwin, Daryl Hannah vagy Messi.

Az autistákról azt mondják, hogy érzelemmentesek, és csak egy dologra koncentrálnak. Ez nem igaz. Annak ellenére, hogy nem akarnak fizikai kontaktust, és látszólag nincs szükségük senkire, egy nagyon fontos dolgot mégis megtesznek. Tanítanak minket. Megtanítanak minket, "hétköznapi" embereket arra, hogy észrevegyük, mi van legbelül. Hogy elcsendesedjünk, és csak figyeljünk. Vegyük észre velük együtt a virágokat, a bogarakat, azt, ahogy a szél fújja a szélzúgást, a homokot, ahogy simán a tenyerünkbe folyik, a víz fodrozódását, ahogy játékra hív, majd újra visszavonul. Semmit sem kell kimondani, semmit sem kell hangosan nevetni, semmit sem kell mondani. Csak szeretni kell és a teljes csend állapotába hozni. Lélegezzünk lassan, és csodáljuk meg a mélységeket és a mélységeket, ahol élnek, és gyengéden segítsük át őket az akadályokon. Fontos dolgokra tanítanak bennünket.

Nem számít, milyen az "időjárás", az ég mindig kék."

hu_HUHU